fbpx
rima kruciene Tq9Ln3gpiG4 unsplash 1 scaled - Kruhový trénink nikdy neomrzí 7/7

Tohle cvičení nás neomrzí! Kruhový trénink je komplexní cvičení, které nikdy nemůže cvičence omrzet. Variabilita a pestrost cviků je široká a vy tak cvičíte pokaždé něco jiného. Nikdy se vám nemůže stát, že by jste se na to v půlce cvičení “vyprdla”. Čas intervalu je neúprosný. Společné cvičení v kruhu má i tu výhodu, že prostě neodejdete, třebaže se vám zrovna už cvičit nechce. Přece nebudete trhat partu, to vám svědomí nedovolí. Řekneme si pár bodů, proč je kruháč prostě skvělá metoda tréninku. 

Jak vznikl pojem kruhový

Tato metoda se nazývá tak proto, že se jedná o neomezený počet stanovišť se zadanými cviky sestavenými do kruhu. Každé stanoviště postupně odcvičí všichni cvičenci. Jeden kruh nám nestačí. Je vhodné měnit počet cviků, počet opakování, počet stanovišť, zatížení, ale i delku cvičení včetně délky odpočinku. 

Blíží se léto

Svítí vám v hlavě červený vykřičník? Léto je za dveřmi. Díky kruháči krásně shodíš přebytečná kila. Zapojíme více kardio cviků a vy budete odcházet s úplne zpoceným trikem. Trénink je intenzivní a trvá téměř hodinu, nestihnete ani mluvit. I takto může kruhový trénink vypadat. Můžeme zahájit rychlé odbourávání špíčků. 

Nové kamarádky  

Další výhoda kruhového tréninku je, že pokaždé poznáte nové lidi. Trénink se tak stane opět zajímavější a zábavnější. Super je, že přijdou ženy, co jsou na tom podobně jako vy. Většina z nás bojuje s přebytečnými kily, tak proč nebojovat v kruhu společně. Cvičení které vás baví je vždy záruka toho, že u něj vydržíte a že Vás nikdy neomrzí.

bruce mars tj27cwu86Wk unsplash 1 1 - Kruhový trénink nikdy neomrzí 7/7
Kruhový trénink nikdy neomrzí a ještě při něm můžete poznat nové kamarádky

Střídání zatížení různých svalových partií

Při cvičení v kruhu nikdy nepracuje pouze jedna svalová partie. Pracuje celé tělo a krev proudí mezi všemi svaly. Tepová frekvence klesá vysoko nahoru a pak zase dolu. Je prokázané, že kruhový trénink je nejrychlejší cesta k výsledkům. Při kruhovém tréninku je vždy zapojena aerobní aktivita a část venujete k posílení svalstva.

Není to tedy jen o tom, že hubnete, ale také tvarujete postavu.

Aerobní aktivita

Zvýšení podílu aerobního způsobu krytí energie je pro snižování tuku nutné. Tuk se spaluje hlavně v tomto aerobním režimu. Účinnost spalování tuků se odhaduje podle tepové frekvence a má se pohybovat okolo 120 až 140 tepů za minutu. Délka tréninku je individuální dle kondice cvičence, měla by se pohybovat minimálně 20 min a nejvýše 60 min. 

Délka cvičení

Čím déle se cvičí, tím větší energie se vydává. A tím více také spalujete tuk. Při delší době cvičení při nízké intenzitě se spalují převážně tuky. Méně glykogen a svalové bílkoviny. Avšak v případě kratší doby cvičení, ale vysoké intenzitě následuje likvidace glykogenu a bílkovin svalů. 

nathan dumlao 5Hl5reICevY unsplash - Kruhový trénink nikdy neomrzí 7/7
Čím déle se cvičí, tím větší energie se vydává

Proč zařadit kruhový tréninku při redukci

Tepová frekvence se udržuje nad poměrnou hladinou, která závisí na trénovanosti cvičenky. Je důležité dosáhnout co nejvyšší cirkulace krve, proto se zařazují cviky na co nejodlehlejších partiích těla. Právě proto, že při “kruháči” dochází k vysokému okysličení krve, je velmi úspěšný. 

Počet opakování v kruhu

Pokud je u klietky nutné zachovat sílu svalů a současně odstranit tuky, jsou používány nižší počty opakování na začátku. Naopak na konci by měl být počet opakování vyšší. Jedná se především o břišní a hýžďové svaly. 

Běh jako doplňková činnost při kruhovém tréninku

Pravidelné aerobní cvičení sníží vaši váhu o minimálně o cca 5 procent. Aerobní cvičení je vhodné téměř pro každého, včetně dětí. Nejběžnější aerobní aktivity jsou: Chůze do schodů, nordic walking, jogging sešití, rychlejší a svižnější chůze a běh. Při vykonávání aerobního cvičení dochází ve větší míře spalování tuků a to j super když chcete hubnout. Čím delší je cvičení , tím více tuků spálíte. 

Proč zařadit běh do tréninku

Běháním získáte kondici a ztratíte přebytečná kila. Zařaďte kratší trasy v mírnějším tempu a běhejte pozvolněji. Větší náročnost, jak terénu, tak délky přidávejte postupně. Pro začátečnice doporučujeme začít joggingem, tedy pomalým během. Běh patří mezi aerobní aktivity, proto je to vhodné spojení jako doplňková sportovní činnost ke kruhovému tréninku. Více o běhu se dozvíte v našich článcích “15 článků o kardio běhání jako doplňkové fitness aktivitě”

tim mossholder sGFQPwRfKDo unsplash 1 - Kruhový trénink nikdy neomrzí 7/7
Myslím, že běh také nikdy neomrzí

Chcete s námi do kruhu? Neváhejte dorazit na zkušební trénink zdarma do aurafit. Tento trénink je vedený trenérkou, která vám vše podrobně vysvětlí.

By Ivana Volná

Fitness je pro mě životní styl. Sama jsem pod vedením několika trenérů, protože učený z nebe nespadl a vždy je co zdokonalovat. Proto je fitness a cvičení moje vášeň. Jsem trenérkou v aurafit.cz a píšu pro kruhovy.cz. Absolvovala jsem dva kursy sebeobrany: Pepřový spřej a Znásilnění. Člověk nikdy neví, co ho může potkat, zvlášť když je žena :) Pomůžu ráda s motivací a budu inspirovat k dosažení vašich fitness cílů!