fbpx
5 obrazek 1 scaled - Co je dlouhý covid “7 rad jak překonat dlouhý covid” 1/7

Utajený dlouhý covid?

Každou hodinu zapínáme televizi, slyšíme počet nakažených. Co kdyby se někdo začal věnovat těm, kteří se necítí dobře i týdny po nemoci? Prodělávají totiž dlouhý covid. Tito jedinci mohou pouze doufat, že jejich symptomy co nejrychleji odezní. Možná hledáte na internetu jakékoliv informace, které by pomohly a vysvětlily, co se to s tělem děje a proč je dlouhý covid tak dlouhý.

Co se po covid nemoci s tělem děje a proč je dlouhý covid tak dlouhý
Co se po covid nemoci s tělem děje a proč je dlouhý covid tak dlouhý?

Ti šťastnější se nemocí prolouskají během pár dnů, po kterých odeznívá únava i dušnost a navrací se zpět ztracený čich. Mezi pacienty do padesáti let se pouze u deseti procent projevují příznaky covid nákazy. Dlouhodobé následky onemocnění, i pro prodělání karanetény, se označují pojem dlouhý covid. V takovém případě mohou symptomy u pacienta přetrvávat třeba i po dobu sedmi měsíců.

Souvislost s pohlavím

Bohužel s dlouhým covidem se častěji potýkáme právě my, ženy. Kromě pohlaví průběh může ovlivňovat také to, do jaké věkové kategorie zapadáme. Již několik studií se věnovalo souvislostí mezi věkem, pohlavím a dlouhým covidem. Z těchto studií vyplynulo, že velmi ohroženou skupinou jsou ženy mezi padesátým a šedesátým rokem života. Další studie ukazují možnost předpovědění dlouhodobých symptomů podle prvních projevů covidu u člověka.

S dlouhým covidem se častěji potýkají ženy
S dlouhým covidem se častěji potýkají ženy.

Střední věk, ženy a muži

U žen je věk mezi padesátkou a šedesátkou velmi specifický. Kromě ohrožení onemocněním dlouhý covid se ženy tohoto věku potýkají s problémy se štítnou žlázou, či s počátkem revmatoidní artritidy. Tato onemocnění se u žen objevují se začínající menopauzou. Zajímavé je, že po šedesátce se riziko onemocnění mezi ženami a muži vyrovnává. Když vynecháme věk, je celkově dvakrát pravděpodobnější, že se dlouhý covid vyskytne u žen.

Trpělivost je nutná

Ať už jste žena či muž, dlouhý covid je nepříjemný pro obě pohlaví. Důležitou vlastností je v těchto případě trpělivost. Na své tělo je doporučené netlačit, postupovat pomalu, ale soustavně.

Pokud budete postupovat krůček po krůčku, dostanete se rychleji do formy, než při opačném postupu „co nejrychleji do normálu“. Tím se řiďte se a dobře plánujte. Pokud se necítíte dobře, nepředstírejte, že jste fit, je to zbytečné a ubližujete jen sami sobě.

Kaizen přístup pomáhá překonat dlouhý covid.
Kaizen přístup pomáhá překonat dlouhý covid.

Úzkost, deprese či příznaky covidu?

Při neustálém pozorování sami sebe můžeme zápasit s úzkostí. Úzkosti vznikají ze strachu o nás život a o životy nejbližších. Snažíme se pozorovat naše tělo a při bolesti hlavy přemýšlíme, zda jít ihned na test. Stále máme dlouhý covid symptomy.

Už dlouhou dobu se nevídáme s kamarády, pracujeme z domova a i když nás obklopuje kruh rodiny, občas člověk potřebuje změnu. Je vlastně velmi těžké poznat, s čím naše tělo bojuje. Z lidí se stávají nervózní hypochondři.

Kontrolujeme svůj dech, kvůli zprávám o umělé plicní ventilaci. Při obědě s rodinou zkoumáme, zda všichni cítí chuť jídla a nedej bože, když jedeme na nákup a někdo si v naší blízkosti kýchne. Podobu mezi úzkostmi a následky covidu vidíme především v únavě organismu, zde se opravdu dlouhý covid projevuje.

V obou dvou případech člověka vyčerpávají běžné činnosti. Po první vlně, kdy ještě nebylo o tématu dlouhý covid vůbec slyšet, si lidé tyto dlouhodobé příznaky vůbec nepřipouštěli. Chodili do práce a padali únavou. Důvodem je často finanční zajištění rodiny, avšak zdraví je vždy nejdůležitější. A na cvičení doma ani ve fitku není nálada.

Nic Vám není, je to o psychice

Dlouhý covid je pozorování více žen, než mužů. Bohužel při stížnostech u jejich lékařů je nebylo vyslyšeno pro subjektivnost příznaků. Každá žena si mohla stěžovat na něco jiného. Příznaky byly často potlačovány běžně dostupnými medikamenty. Se slovy ,,je to jen ve Vaší hlavě’’ odcházela spousta pacientů z ordinací bez vysvětlení do svých domovů. Bohužel právě u žen docházelo k takovému jednání ještě častěji než u mužů.

Ženy si zkrátka rády postěžují. Ale jakmile má člověk obavy o své zdraví, rozhodně by to nemělo být bráno na lehkou váhu ze strany zdravotnického personálu. V některých případech dochází k tomu, že pacient prodělávající dlouhý covid trpí také zároveň i již psychickou úzkostí. Takový stav je pro duši i tělo velmi nebezpečný.

Někdy pacient prodělávající dlouhý covid trpí také zároveň psychickou úzkostí, a to je duši i tělo velmi nebezpečné.
Někdy pacient prodělávající dlouhý covid trpí také zároveň psychickou úzkostí, a to je duši i tělo velmi nebezpečné.

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!

Napsat komentář